06.03.2016

Szwecja na weekend - Malmö

Malmö to super miejsce na spędzenie weekendu czy nawet 24 godzin i poznaniu kawałka Szwecji w jej najbardziej na południu oddalonym zakątku, przytulonym do Kopenhagi. Dla power-turystów (lubiącym dużo zwiedzić w krótkim czasie) idealnie gdyż można pooglądać sobie stolicę Danii i kawałek Szwecji w ciągu jednego dnia.
Majówka się zbliża, jak ktoś nie ma jeszcze pomysłu na krótki wypad to niech już zaczyna szukać tanich połączeń i wsiada w pociąg, samolot czy łódź i zachwyci się minimalistycznym Malmö.
Ponieważ do długiego weekendu coraz bliżej postanowiłam wrzucić kilka inspiracji podróżniczych. Będzie trochę o tym gdzie i dlaczego warto wyjechać na krótki wypad. Padło na Malmö bo tam właśnie spędziłam mój ostatni dłuższy weekend.
Szwecja i jej trzecie co do wielkości miasto w którym nie warto zatrzymywać się na dłużej niż właśnie 1, 2 dni, do tego bliskość Kopenhagi. Na majówkę idealne!

Wsiadam w pociąg z mym lubym i wyruszam w krótką podróż do Szwecji. Krótką, ponieważ nam jest tu z Lubeki trochę bliżej. Bilety tanie. Promocja Deutsche Bahnu i zachwyt, ekstaza! Jestem w pociągu który płynie łodzią!

Za kilkanaście eurosów (29 EUR Lübeck-Malmö bilet promocyjny www.db.de) znajdujemy się już po szwedzkiej stronie bez konieczności przejeżdżania całej Danii czy płacenia haraczu za przepłynięcie od Travemünde do Malmö samochodem (w zależności od sezonu może to być aż 100 EUR) z Rostocku (jakieś 125 EUR), albo kawałka  z Puttgarden do Rødby w Danii (jakieś 75 EUR). Wszystkie wyżej wymienione ceny to ticket single z samochodem w jedną stronę. Jakby nie kombinować najbardziej opłaca się jechać bezpośrednio pociągiem.

Pociąg wjeżdża w Puttgarden po stronie niemieckiej na prom, tam wysiada się z niego i kieruje na jego taras widokowy. Można obejrzeć sobie trochę wodę a jakby kogoś mdliło to i zakupy można zrobić w sklepach duty free, które oferują produkty średnio dwa razy droższe niż w normalnych sklepach. Kto bogatemu zabroni?:)

Po przejechaniu kawałka trasy dojeżdżamy w końcu do Kopenhagi, tam przesiadka i już jesteśmy na Oresund Bridge, moście łączącym dwa kraje.

Mapka Malmo i jego głównych atrakcji, wszystkie odległości można pokonać spacerkiem:


 

Co warto zobaczyć w Malmö?

 1. Orsund Bridge

Oddalony o około 15 minut od centrum Malmö łączy Szwecję i Danię, dzięki czemu możemy spędzić też kilka godzin w stolicy Danii - Kopenhadze, co nigdy nie będzie czasem straconym. Most będący jednocześnie drogą, torami kolejowymi i tunelem skonstruowanym po to by nie przeszkadzać lądującym samolotom na lotnisku w Kopenhadze jest bardzo fotogeniczny. Wystarczy przejść się do parku w okolicach Turning Torso i cyknąć kilka fajnych zdjęć.2. Oglądanie ludzi w Lilla Torg i spacer po mieście

Wypij sobie kawkę, zrelaksuj się i obserwuj tłumy w jednym z najbardziej ruchliwych zakątków miasta. Do tego liczne kawiarnie z widokiem na placyk serwujące jedzenie od tradycyjnie szwedzkiego klopsa po sushi. Lilla Torg słynie także ze swoich malowniczych zabytkowych budyneczków datujących na 16, 17 i 18 wiek. Szlajanie się po mieście jak najbardziej wskazane!

Lilla Torgjedna ze spacerowych uliczek

St. Johannes Kyrka
Gustaw Adolfs Torg, Ratusz
no name kamieniczki miasta

wszędzie rowery i tulipany
stacja główna Malmo

3. Historyczny zamek Malmöhus.

Jak ktoś interesuje się historią i sztuką a odwiedzając wszelakie miasta lubi odchamić się w muzeum to jest to zdecydowanie miejsce dla niego! Pozostali zrobią sobie rundkę wokół malowniczego zameczku i okolicznego parku, który warto odwiedzić. Warto wybrać się na spacer po parku bo tam natkniemy się na stary młyn i pole kwitnących tulipanów. A muzea znajdujące się w murach zamku to: Muzeum Sztuki, Historii Naturalnej i Tropicariuma (bilet na wszystkie wystawy 40 SEK). Sam zamek pochodzi z 15 wieku a w 19 wieku służył on jako więzienie. Ciekawa rzecz!


4. Pozostałe muzea.

Inne atrakcje w Malmö to Muzeum Modernizmu (70 SEK, niedaleko katedry Św.Piotra), współczesna sztuka i miejsce znane jako kawałek Sztokhlomu, gdzie można też odpocząć i zjeść w towarzystwie dzieł sztuki. Do tego warta zobaczenia jest również Galeria Sztuki z wejściem bez biletów, za friko.


5. Turning Torso.

Wizytówka Malmö i jego duma. Powywijany blok - nic szczególnie specjalnego, powstały w nowoczesnym skandynawskim osiedlu. Ten prawie 200 metrowy wieżowiec. Niby warto i niby robi wrażenie. Oceńcie sami! Zdjęcia nad wodą fajnie wychodzą.6. Kąpielisko - Kallbadhuset

Ostatnia pozycja na liście, nie koniecznie najsłabsza! Chciałbyś zintegrować się z lokalnymi? Najlepiej na golasa w kąpielisku na świeżym powietrzu!
Pierwotna konstrukcja tego kąpieliska została zniszczona podczas sztormu. Szwedzi szybko wznieśli jednak nową i ulepszoną wersję budynku. Można tutaj "odpłynąć na całego". Poza zabiegami SPA oferuje się relax w saunie opalanej drewnem i na zakończenie krótką kąpiel w oceanie z widokiem na całą zatokę.. Mmmm romantycznie, ale też cholernie zimno! Co kto lubi:) (wejściówka 55 SEK).
Pozostałe zdjęcia z tułaczki po mieście:

Universitetsbron
w drodze do Turning Torso (ulica Citadellsvagen)
widok na port

Stosunkowo łagodna pogoda jak dla Skandynawskiego miasta, kilka ciekawych restauracji, galerii sztuki z imponującymi nowoczesnymi dzielnicami, Turning Torso i portem. Na koniec sauna na golasa z lokalnymi i szwedzkie jedzenie. Miastu brak trochę uroku, które ma Sztokholm czy Goteborg, mimo wszystko jest przyjemnym miejscem wartym odwiedzenia i najlepszym wyborem przy kombinowanej weekendowej wycieczce Kopenhaga-Malmo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz